Uzzinot par HIV diagnozi, cilvēku nereti pārņem ļoti spēcīgu un drūmu sajūtu mikslis – izmisums un bailes mijas ar šaubām, neticību un kaunu. Saskaroties ar šādu situāciju, bieži vien ir daudz nezināmā- ko darīt? kā tikt galā? kur meklēt palīdzību? kas ar mani notiks? utt.
Aizspriedumi, informācijas trūkums par bezmaksas ārstēšanās iespējām un ārstēšanās ieguvumiem, psiholoģiskā atbalsta trūkums, sociālo prasmju trūkums, lai komunicētu ar medicīnas darbiniekiem, narkotiku lietošana, liels attālums un izmaksas, lai nokļūtu uz HIV ārstniecības iestādēm – tie ir galvenie faktori, kādēļ relatīvi maz cilvēku (40%) ārstējas. Situāciju pasliktina arī tas, ka Latvijā iztrūkst sasaistes starp sociālajiem un medicīniskajiem pakalpojumiem. Proti, nav nodrošināta piekļuve aprūpei un nav saiknes ar aprūpes pakalpojumiem, turklāt izteiktāk tas ir zemāku sociālo slāņu iedzīvotāju vidū.
Cilvēkus ar sarežģītu sociālo stāvokli un pašstigmatizāciju nevar uzrunāt, izmantojot standarta sakaru kanālus. Atbalsta centrs visiem, kurus skar HIV/AIDS “DIA+LOGS” jau izsenis loloja ideju par atbalsta personas nodrošināšanu cilvēkiem, kuriem diagnosticēts cilvēkimūndeficīta vīruss. Šī iecere pirms kāda laika tika īstenota projektā ar nosaukumu “Latvijas badiju kustība”*. Iegūtā pieredze šobrīd tiek likta lietā, nodrošinot sociālo mentoru HIV pozitīviem cilvēkiem Latvijā pakalpojumu. Mentors ir apmācīta un zinoša persona, kuras uzdevums ir atbalstīt indivīdu, iedrošināt, sniegt informāciju un, galvenais – būt līdzās, kad tas visvairāk nepieciešams.
Realizējot projektu, vēlamies sniegt atbalstu HIV-pozitīviem cilvēkiem ārstniecības pakalpojumu saņemšanai, veicinot līdzestību un palīdzot uzsākt ārstēšanas procesu. Pakalpojumu varēs saņemt gan HIV-pozitīvi cilvēki, gan ārstēšanā esošie HIV inficētie un personas, kurām no jauna uzstādīta HIV diagnoze Latvijas reģionos.
Šobrīd regulārs, ilglaicīgs līdzbiedra atbalsts tiek nodrošināts: Ogrē, Bauskā, Jūrmalā, Kuldīgā; atbalsts jaunajiem HIV inficētajiem sasaistei ar medicīnas iestādēm: Ogrē, Bauskā, Jūrmalā, Kuldīgā, Tukumā.
Strādājam pie tā, lai veidotu sociālo mentoru atbalsta tīklu visā Latvijā, apzinot un iesaistot HIV Profilakses punktu darbiniekus palīdzības sniegšanā HIV inficētajiem, izvērtējot katras pilsētas specifiku un iespējamās atbalsta formas.
Kā tieši sociālais mentors var palīdzēt HIV skartajiem indivīdiem?
- atbalstot emocionāli – uzklausot, iedziļinoties, iedrošinot uzsākt ārstēšanu;
- palīdzot risināt sociālās problēmas, kopīgi vienojoties par rīcības plānu un, ja nepieciešams, piesaistot citus speciālistus;
- palīdzot vizītes pieteikšanai pie veselības aprūpes speciālistiem;
- nepieciešamības gadījumā, dodoties līdzi uz ārstniecības un/vai sociālās palīdzības iestādēm;
- izskaidrojot jautājumus par zāļu lietošanu (saskaņā ar veselības aprūpes speciālista ieteikumiem) un ieteikumus dzīves kvalitātes uzlabošanai;
- sadarbojoties ar indivīda ģimeni, ja tas nepieciešams.
Mēs ļoti ceram, ka sociālo mentoru atbalsts palīdzēs mazināt pašizolāciju, noliegumu un stigmatizāciju HIV inficēto un arī viņu tuvinieku vidū. Ja zini , kādu, kuram šis pakalpojums nepieciešams, iedrošini ar mums sazināties.
Sociālo mentoru kontakti
Rīgā +371 29 412 855 +371 67 243 101
Rīgā un Pierīgā +371 26 062 077
Ogrē +371 27 792 685
Jūrmalā +371 29 587 896
Kuldīgā +371 22 018 451
Bauskā +371 29 553 751
Tukumā +371 22 018 451
Vai rakstot: dialogs@diacentrs.lv
* Badijs: “tuvs draugs, kas pavada savu aizbilstamo visās aktivitātēs”, uzticams, labs draugs jeb biedrs.
Atbalsta pakalpojums tiek nodrošināts pateicoties veselības aprūpes uzņēmuma “GlaxoSmithKline Latvia” atbalstam.
Komentāri nav pieejami