HIV diagnozes uzzināšana lielai daļai cilvēku ir psiholoģisks pārdzīvojums. Ņemot vērā to, ka Latvijā HIV infekcija joprojām saistās ar stigmatizāciju gan no sabiedrības, gan pašu inficēto cilvēku puses, HIV inficētie cilvēki savu diagnozi slēpj un līdz ar to kavējas vērsties ārstniecības iestādē, lai uzsāktu un turpinātu HIV ārstēšanu. Turklāt daļa HIV profilakses punktu apmeklētāju pieder paaugstinātai HIV inficēšanās riskam pakļautai cilvēku grupai, kā arī nereti tie ir cilvēki, kuri saskaras ar sociālo atstumtību. Grūtības noorganizēt ārsta apmeklējumu, gaidīšana rindā uz veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanu, transporta problēmas un citas līdzīgas problēmas kavē šos cilvēkus apmeklēt infektologu.
Lai situāciju uzlabotu, piedāvājam bezmaksas ATBALSTA PERSONAS pakalpojumu. Atbalsta persona ir īpaši apmācīts cilvēks, kurš ir labi informēts un zinošs par HIV infekcijas specifiku un, kura uzdevums ir sniegt atbalstu HIV inficētai personai, tai skaitā pavadīt uz ārstniecības iestādi, lai veiktu HIV apstiprinošo diagnostiku, uzsāktu un turpinātu ārstēšanu, kā arī sniegtu palīdzību ievērot ārstēšanās režīmu.
Pakalpojuma mērķis: Veidot personas sasaisti ar veselības aprūpes sistēmu HIV un/vai B hepatīta infekcijas gadījumā, tādā veidā mazinot šīs infekcijas radītās sekas personasveselībai, kā arī novērstu tālāku infekciju izplatību.
Pakalpojuma mērķpopulācija: Personas, kuras HIV profilakses punktā tikko saņēmušas pozitīvu HIV un/vai B hepatīta eksprestesta rezultātu, vai personas, kuras pēc pozitīva eksprestesta rezultāta nav vērsušās ārstniecības iestādē un neveic ārstēšanos vai pārstājušas veikt ārstēšanos, īpašu uzsvaru liekot uz riska uzvedības grupām: injicējamo narkotiku lietotājiem, seksuālo pakalpojumu sniedzējiem, HIV inficētām grūtniecēm un vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem.
Atbalsta personas darbības galvenie uzdevumi:
– HIV un/vai B hepatīta aizdomu gadījumā sasaistīt klientus ar veselības aprūpes sistēmu;
– uzlabot veselības aprūpes saņemšanas pēctecību;
– uzlabot terapijas saņemšanu un tās lietošanas līdzestību.
Taču jāatceras, ka katrs klients un katra klienta situācija ir unikāla, tādēļ atbalsta personai atsevišķi jāizvērtē katra situācija un katram klientam jāizstrādā savs plāns mērķu sasniegšanai.
Vairākās pasaules valstīs personām, kurām tikko atklāta HIV infekcija, tiek piedāvāti atbalsta personas pakalpojumi, lai nodrošinātu pacientu sasaisti ar veselības aprūpi.
Nevalstiskās organizācijas “AIDS United” apkopotajā ziņojumā par labās prakses piemēriem atbalsta personu pakalpojumu ieviešanā atbalsta personas tiek definētas kā HIV pozitīvi, ārstēšanai līdzestīgiparaugi (rolemodels), kuri atrodas vai ir atradušies līdzīgā situācijā kā populācijas pārstāvji, ar kuriem tiem būs jāstrādā (klienti).
“AIDS United” uzsver, ka atbalsta personām jābūt maksimāli līdzīgām mērķpopulācijai, lai nodrošinātu pēc iespējas lielāku komforta un līdzvērtības sajūtu – klienti ērtāk jūtas starp cilvēkiem, kuri pieredzējuši līdzīgu situāciju. Pie līdzības tiek pieskaitītas tādas pazīmes kā dzimums, seksuālā orientācija, ticība, sociāli ekonomiskais stāvoklis, etniskā piederība, komunikācijas valoda, kā arī piedzīvotā pieredze (piemēram, infekcijas esamība). Daudzās programmās atbalsta personas ir personas, kuras ir bijušas injicējamo narkotiku lietotājas (INL), prostitūcijā iesaistītas personas, līdzestīgi HIV vai vīrushepatītu pacienti u.c.3
Jamaikas Veselības ministrijas izveidotajā atbalsta personu protokolā atbalsta persona tiek raksturota kā HIV “aizstāvis”, draugs, veselības izglītotājs, mediators veselības aprūpes saņemšanai, treneris, advokāts u.c. atbalstu sniedzošas personas reizē. Tā ir persona, kura savieno cilvēku, kurš saņēmis pozitīvueksprestesta rezultātu, ar veselības aprūpes sistēmu. Atbalsta persona var būt inficēta persona, kura ir līdzestīga medikamentu lietotāja – paraugs, kuram ir bijusi līdzīga pieredze kā pakalpojuma saņēmējam. Tai nav jābūt ārstniecības personai vai sociālajam darbiniekam.
Vairākos pētījumos pierādīta arī atbalsta personu efektivitāte., 2018. gadā publicētā Kenijā veiktā pētījumā, kurā vērtēta atbalsta personas pakalpojuma programmas efektivitāte, secināts, ka atbalsta personas veicinājušas HIV testa veikšanu, sasaisti ar veselības aprūpi un terapijas lietošanas uzsākšanu. No 63 HIV pozitīvām personām, kuras izmantoja atbalsta personas pakalpojumus, 25 (92,6%) vīrieši un 33 (91,7%) sievietes tika sasaistītas ar veselības aprūpi (apmeklēja ārstu vismaz vienu reizi).
Komentāri nav pieejami