“DIA+LOGS” ir pieņēmis jaunu izaicinājumu – izstrādāt metodiku sociālajam darbam ar atkarīgām personām. Šī atbildīgā uzdevuma veikšanai tiek piesaistīti visi nepieciešamie resursi – biedrības gadiem uzkrātā pieredze, zināšanas un prasmes, kā arī attiecīgo nozaru speciālistu kompetentā ekspertīze.
Metodikas virsmērķis ir sociālajos dienestos praktizējošu sociālo darbinieku darba efektivitātes paaugstināšana atkarības un līdzatkarības jautājumos. Galaprodukts būs gana visaptverošs- tiks izstrādāts metodikas modelis, lai veicinātu pašvaldībās nodarbināto sociālā darba speciālistu profesionalitātes pilnveidi. Tas tiks realizēts:
1) izstrādājot apjomīgu Metodisko materiālu;
2) īstenojot apmācību pilotprojektu un sagatavojot tiešsaistes apmācību programmu;
3) sniedzot metodisko atbalstu.
Apzinoties uzsāktā projekta daudzšķautnainību, apjomu un nozīmību, soli pa solim virzāmies uz uzstādīto mērķi. Sākumposms tam ir pamatīga attiecīgā jautājuma jomas izpēte, analizējot teorētiskās pieejas un metodes sociālajā darbā ar atkarīgām un līdzatkarīgām personām, kā arī apzinot sociālā darba prakses Latvijā un ārvalstīs.
Balstoties uz iegūto informāciju, izveidots metodiskais materiāls, kas tiks aprobēts apmācību procesā.
Īsumā ieskicējot saturisko daļu, jāmin, ka materiālā būs rodams ieskats šādos jautājumos:
- kas ir atkarība, līdzatkarība, to fenomeni, simptomi;
- mērķgrupas raksturojums;
- sociālā darbinieka loma atkarību risku mazināšanā un atveseļošanas procesā;
- piemērotāko un pieejamāko metožu izmantošanai darbā ar atkarīgām personām;
- sociālā darba mikrolīmeņa pamatmetodes – gadījumu vadīšana; sociālo darbu ar atkarīgām un līdzatkarīgām personām ietekmējošie faktori;
- labās prakses piemēri;
- starpprofesionālās un starpinstitucionālās sadarbības nepieciešamība, kaitējuma mazināšanas pieeja darbā ar injicējamo narkotiku lietotājiem, kopienas loma un iesaiste u.c.
Lai šo informatīvi ietilpīgo izziņa līdzekli sociālā darba speciālisti varētu izmantot pēc iespējas efektīvāk, tiks izstrādātas klātienes un tiešsaites apmācību programmas, veidoti video sižeti.
Metodiskā materiāla aprobēšanā un klātienes apmācību procesā pilotprojekta ietvaros plānots iesaistīt vismaz 15 pašvaldību sociālos dienestus.
Darāmā ir daudz, bet arī entuziasms un vēlme veikt šo būtisko darbu gana. Paldies visiem projektā iesaistītajiem par atbalstu un atsaucību. Ļoti ceram, ka gala rezultāts būs vērā ņemams atbalsts visiem, kuri darbojas atkarības un līdzatkarības jomā.
Metodikas izstrādi sociālajam darbam ar atkarīgām personām īsteno biedrība DIA+ LOGS Labklājības ministrijas projekta “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” Nr. 9.2.1.1/15/I/001″ ietvaros.
Komentāri nav pieejami