SOLIDARITĀTE - PATIESĪBA VAI MĪTS?
„DIA+LOGS” kopā ar "Apvienība HIV.LV" šī gada 15. maijā rīkoja preses konferenci (PK): "Solidaritāte - patiesība vai mīts? AIDS slimnieki joprojām mirst...". Šis ir tas jautājums, kas nodarbina ne tikai nevalstiskā sektora, bet arī medicīnas specialistu un pašu HIV+ cilvēku prātus, saskaroties ar valsts attieksmi un nostāju attiecībā pret cilvēka imūndeficīta vīrusa profilaksi un ārstēšanu. Solidaritāte ir ļoti būtiska, lai radītu pozitīvas izmaiņas, mazinātu diskrimināciju, veicinātu infekcijas ierobežošanu un sekmētu HIV/AIDS slimnieku dzīves kvalitātes uzlabošanu.

 

Ruta Kaupe, Baiba Rozentāle, Aleksandrs Molokovskis 

Ne velti šogad šī vārda atvasinājums – Solidarizējoties- ir izvēlēts par starptautiskās no AIDS mirušo piemiņas dienas sauklis. Mūsu valsts kā demokrātiskas vienības pamatfunkcijas ietver šo solidaritātes principu, proti, visu iedzīvotāju labklājības veicinašanu, atbalsta sniegšanu vājākajiem, palīdzība tiem, kas nonākuši nelaimē… Un tomēr realitātē viss ir nedaudz citādi…

PK runās tika pārstāvēti: nevalstisko organizāciju (Ruta Kaupe), medicīnas speciālistu (prof. Baiba Rozentāle) un pacientu (Aleksandrs Molokovskis) viedokļi.

“Žēl, ka mūsu valdība vēl joprojām dala tukšus solījumus. Nesoli, ko nevari, dari to, ko esi teicis. 1248 AIDS slimnieku valstī, lielākajai daļai nepieciešama ārstēšana, lai dzīvotu. Augstākais AIDS rādītājs Eiropas Savienībā. Pāris dienās 700 savāktu iedzīvotāju parakstu, ka ārstēšana šiem cilvēkiem ir jānodrošina.....un kārtējais Veselības ministrijas atbildes vēstules solījums: “Informatīvo ziņojumu plānots iesniegt Ministru kabinetā 2013.gada 1.ceturksnī.” Bet valdība vēl joprojām nav to skatījusi. Vai šī būtu solidaritātes stratēģija: “Ja vēl dažus gadus izdzīvosiet, ieplānosim valsts budžetā naudu ārstēšanai”?” savas sajūtas par kritisko situāciju pauž “DIA+LOGS” valdes priekšēdētāja Ruta Kaupe.

Arī profesore Baiba Rozentāle atzīst, ka mums līdz solidārai sabiedrībai un valstij vēl tāls ceļš ejam: "Tas, ka šobrīd nerunā par lipīgo slimību, t.sk., HIV/AIDS bīstamību, palielina draudus sabiedrībai, jo neinformētība un nezināšana nekad ne pie kā laba neved. Diemžēl, tā ir šībrīža sabiedrības veselības nepolitika, ko infekciju epidēmiju laikā būs rūgti jānožēlo. Bet HIV/AIDS epidēmija Latvijā jau ir."

"Ministrijas informatīvais ziņojums par finanšu situāciju veselības aprūpes jomā ir iestrēdzis saskaņošanas procesā un ir skaidrs, ka jau ar šā gada otro pusgadu solītos uzlabojumus pacientu ārstēšanā gaidīt veltīgi. Veselības ministrijai nav stingra mugurkaula, bet valdībai kopumā veselības nozare ir maznozīmīga," secina "Apvienības HIV.LV" vadītājs Aleksandrs Molokovskis.

 

Fakti un skaitļi, kas apliecina, ka Latvijā situācija ir dramatiska – HIV Latvijā ir prioritārs jautājums, un nekavējoties no solidaritātes vārdos ir jāpāriet uz reālu solidaritātes apliecinājumu darbos, pirmkārt, piešķirot budžetu ārstēšanai.

  • Latvija ieņem 2.vietu ES jauno HIV inficēto gadījumu skaita ziņā un
  • 1.vietu – AIDS pacientu skaita ziņā, kas nozīmē, ka ir novēlota diagnostika, resp, cilvēki izvēlas nepārbaudīties uz AIDS;
  • No 5624 reģistrētiem HIV inficētajiem 1248 jeb 22% ir AIDS stadijā (SPKC statistika uz 1.05.2013.);
  • 998 jeb 17,6% miruši HIV/AIDS stadijā no visiem HIV + (kopš 1987. gada);
  •  16 % (INL) intravenozo narkotiku lietotāju mirst no AIDS;
  • Heroīna lietotājiem ir 9 x augstāka mirstība nekā citiem 15 – 49.g. vecuma grupas cilvēkiem;
  • Latvijas MELNĀ statistika (ikgadēji miruši) 2013.g.  – 30 cilv (7 AIDS, 23 HIV); 2012.g. – 114 (35+79); 2011.g. 116 (36+80); 2008.g.-110 cilv.;
  • Jauno gadījumu skaits turpina augt (prognoze šogad - 345*, 2012.g. – 339, tad – 299, 274 un 2009.g. 275), kaut arī iedzīvotāju skaits samazinās, tātad epidēmija paliek arvien koncentrētāka mūsu valstī.

 

PK izskaņā tās vadītāja Lelde Zēna informēja par 19.maija pasākumiem, kas tapuši vairākām organizācijām (biedrībām - DIA+LOGS, Latvijas Sarkanais Krusts, AGIHAS, Apvienība HIV.LV, kā arī Slimību Profilakses un Kontorles centram un RAKUS Latvijas Infektoloģijas centram) kopdarbojoties:

11.00 - 13.20  RAKUS stacionāra Latvijas Infektoloģijas Centra (LIC) teritorijā notiks ziedu stādīšana AIDS simbola - sarkanās lentītes - formā;

14.00 - 17.00  Rīgas centrā pie stēlas (akmens plāksnes, kas uzstādīta Marijas, Satekles un Elizabetes ielu ielokā), tiks dalīti informatīvi materiāli, prezervatīvi, kā arī izteikti aicinājumi veikt bezmaksas HIV testus;

17.00 - 17.30  Rīgas centrā pie stēlas tiks rīkota zibakcija un pēcāk aizdegtas svecītes, pieminot no AIDS mirušos, emocionāli atbalstot viņu tuviniekus un pievēršot sabiedrības uzmanību problēmai, kura var skart katru no mums.

 

Paldies PK pārstāvētajiem mēdijiem, kas arī uzskata, ka šis ir nozīmīgs jautājums, lai paustu ziņu plašākai sabiedrībai: Neatkarīgā Rīta avīze, F64, TV3, portāls www.cilvēkutipi.lv un Leta.

Grūti spriest cik lielu rezonansi šī preses konference radīs medijos, sabiedrībā un/vai valdībā, bet katrā ziņā mēs esam gatavi, pārfrāzējot T.Rūzveltu (kura domu graudu izmantojam kā mūs biedrības motto) - darīt to, kas ir mūsu spēkos ar tiem resursiem, kas mums pieejami! Un vēlamies aicināt arī Tevi būt solidāram – atsaukties un paust savas rūpes par sabiedrību, kuras daļa mēs katrs esam!

Ievietots: 16.05.2013, 11:22

« atpakaļ

Komentāri (0)

Vārds*
E-pasts * (Netiks publicēts)

* Lodziņā ievadiet bildē redzamo aritmētisko rezultātu! =

Jūsu komentārs *dialogs@diacentrs.lv

     
financial support by AKSEPT, FHI, USAID