Latvija - Baltkrievija. Attīstības sadarbība

 Uz Baltkrieviju devāmies septembrī Biedrības „Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” finansētā projekta „Attīstības sadarbība – sabiedrības veselībai: Latvija - Baltkrievija” ietvaros.

Baltkrievijā ir 9485300 iedzīvotāju

  • 17522 HIV inficēto
  • 2014. gadā ARVT ir saņēmuši 5 800
  • Visvairāk inficēto ir vecumā no 30-39 gadiem un 25-29 gadiem.
  • Baltkrievijā aptuveni 75000 cilvēku lieto injicējamās narkotikas, 14,3% NL ir inficēti ar HIV, 38,5% - ar C hepatītu.
  • Kaitējuma mazināšanas programma ir 32 punktos 23 pilsētās.
  • 15 pilsētās un 17 vietās ir pieejama aizvietotājterapija ar metadonu.
  • Gadā ir apmēram 2500 pārdozēšanas gadījumu.

 

Vislielākā organizācija, kura nodarbojas ar kaitējuma mazināšanu ir “Pozitive movement”. Tai ir 9 mobilie punkti, kas izdala vidēji 120 šļirces uz vienu narkotiku lietotāju. Pirmreizējais narkotiku lietotājs tiek atbalstīts, viņam tiek iedota dāvana- šampūns, ziepes, hematogēns, vitamīni. Jaunu lietotāju piesaistīšanai izmanto piramīdas principu- dāvanu saņem par paziņu - lietotāju atvešanu.

Aptiekās šļirces ir sliktas kvalitātes, tāpēc pieprasījums ir liels. Programmā ir apmēram 7000 narkotiku lietotāju.

Baltkrievijā izplatītākā narkotika ir spaisi, ko sauc par sobaku, skorij un tamlīdzīgi. Tā iedarbība ir ļoti ātra un īslaicīga- vienam lietotājam dienā vajag injicēt līdz pat 100 reizēm. To var nopirkt internetā, ir izveidoti virtuālie maki caur kuriem var samaksāt. Lietošanas rezultātā asinis it kā saželē. Cena- 10 $ par 20 injicēšanām.

Paši lietotāji saka- mūs grib iznīcināt. Narkologi to sauc par more- nāvi.

2013. gadā valsts prezidents aizliedza pārdot magoņu sēklas, kas bija lietotākā narkotiku izejviela, tad arī sākās spaisu bums.

Organizācijai ir aktīvi brīvprātīgie- lietotāji. Viņi iesaistās pasākumos, veido klipus, konsultē uz ielām. Centra telpās notiek intensīva dzīve- tēja, drēbju izdalīšana, sarunas.

Vēl viena organizācija, kas veic kaitējuma mazināšanas darbu ir UNESCO, kas strādā ar cilvēkiem, kuri sniedz seksuālus pakalpojumus par maksu- kā sievietes, tā vīrieši. Darbojas 10 ielu darbinieki, viens koordinators. HIV izplatība KSR vidū ir 6%, vīriešu kam ir sekss ar vīriešiem - 6%. Gadā ir apmēram 8000 kontaktu ar klientiem. Tiek veiktas KSE klientu apmācības, piemēram, tālbraucēju šoferiem- obligāti ir jāiziet apmācība par HIV profilaksi. Profilaksi veic arī jauniešiem draudzīgos centros.

Baltkrievijā nodarbošanās ar seksu par samaksu ir sodāma. Šie cilvēki it kā nevar strādāt, bet to dara, tomēr par savām tiesībām viņi necīnās. Pagājušajā gadā tika sodīti trīs miliči, kuri bija ļaunprātīgi izmantojuši seksa darbiniekus. Paši milicijā arī to bija atklājuši.

Sievietes sūdzas par vardarbību pret viņām, bet neviena nav gatava pieteikt oficiālu sūdzību.

Organizācija veic arī pētījumus. Tā ir organizācija ar vislielāko pieredzi, viņi darbojas jau no 1998. gada. Profesionāli, zinoši cilvēki.

Ievietots: 09.11.2015, 15:04dialogs@diacentrs.lv

     
financial support by AKSEPT, FHI, USAID