Jauninājumi C hepatīta un HIV/AIDS pacientu ārstēšanā

 

No šī gada stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz 100% medikamentu kompensācija C hepatīta ārstēšanai, kā arī HIV/AIDS pacientu ārstēšanas uzsākšanu agrākā slimības stadijā. 

Līdz šim Latvija bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā pacientiem vīrushepatīta C (VHC) ārstēšanai bija jāveic lieli līdzmaksājumi, jo VHC ārstēšanai nepieciešamo zāļu kompensācija no valsts budžeta bija noteikta tikai 75% apmērā. Tādējādi paša pacienta līdzmaksājums saslimšanas gadījumā sastādīja vidēji 300 eiro mēnesī. Tas kļuva par nepārvaramu šķērsli lielai daļai VHC pacientu uzsākt nepieciešamo ārstēšanās terapiju, neskatoties uz to, ka šī infekcijas slimība ir pilnībā izārstējama. Pēc Veselības ministrijas rīcībā esošiem datiem, 30% no tiem, kuriem ārstēšana ir nepieciešama, to līdz šim nevarēja atļauties, bet 17% no pacientiem, kuri ārstēšanos uzsāka, terapiju pārtrauca.

VHC ir nopietns apdraudējums sabiedrības veselībai un bīstamākais no vīrushepatītiem, jo 80% gadījumu tas kļūst hronisks, ievērojami palielinot aknu cirozes un/vai aknu vēža gadījumu skaitu. Tāpēc, lai uzlabotu C hepatīta pacientu veselības aprūpi un pēc iespējas lielāka cilvēku skaita pilnīgu izveseļošanos, sākot ar 2016.gadu, no valsts budžeta līdzekļiem tiks nodrošināta 100% medikamentu apmaksa valsts kompensējamām zālēm C hepatīta ārstēšanai līdzšinējo 75% vietā.

Savukārt līdz šim tiem HIV/AIDS pacientiem, kuriem vēl nav jūtamu veselības problēmu, bet ir vāja imunitāte, uzsākt valsts apmaksātu  antiretrovirālu ārstēšanu varēja tikai tad, kad CD4 imunitātes šūnu skaits bija mazāks par 200 šūnām uz kubikmilimetru asiņu. Ņemot vērā saslimstības rādītājus, slimības bīstamību apkārtējiem un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijas, ārstēšanai nepieciešamais CD4 imunitātes šūnu rādītājs valsts apmaksātas terapijas uzsākšanai turpmāk ir palielināts līdz 350 CD4 šūnām uz kubikmilimetru asiņu. PVO norāda – jo agrāk tiek uzsākta HIV pacientu terapija, jo tā ir izmaksu efektīvāka.

Tādējādi ātrāka ārstēšanas uzsākšana nozīmēs gan labākus atveseļošanās rezultātus HIV inficētajiem, gan ilgtermiņā mazākus valsts izdevumus veselības aprūpei kopumā. Agrāka HIV ārstēšanas uzsākšana ir arī efektīvs profilakses pasākums, kas samazinās riskus sabiedrībai inficēties ar HIV

 

Avots: http://m.lvportals.lv/visi/skaidrojumi/276210-kas-jauns-veselibas-joma-2016gada/

 

Ievietots: 22.01.2016, 14:17dialogs@diacentrs.lv

     
financial support by AKSEPT, FHI, USAID