INTERVIJA ar "Caur adatu" veidotājiem

Intervija ar šī gada sākumā ažiotāžu izraisījušās dokumentālās filmas „Caur Adatu” veidotājiem, apvienības „EDARTTV” dibinātājiem – Edgaru Aivaru un Artūru Lapinski. Biļetes uz pirmizrādi tika izpirktas nepilnu 3 dienu laikā. Arī „DIA+LOGS” vārds, pateicoties šim darbam, nedaudz izskanēja tautās.

  • Ir pagājuši 3 mēneši kopš filmas pirmizrādes, kas pa šo laiku ir noticis?

Edgars: Pa Latviju esam pabraukājuši. Bet viss tikai sākas. Septembrī jau plānojam doties uz skolām.

 

Artūrs: Filma ir izrādīta vairākās Latvijas pilsētās – Liepājā, Valmierā, Talsos, Ventspilī, Madonā, Bauskā, Naukšēnos. Savukārt mēs paši tikām uzaicināti žūrijā Daugavpils īsfilmu festivālā, kas bija visnotaļ interesanta un jauna pieredze mums abiem.

  • Kādas bija sajūtas pēc filmas pirmizrādes?

A: Man bija miers, ka viss ir izdarīts, ka viss ir labi. Man galvenais bija izrādīt filmu. Nebiju plānojis, ka iegūsim tādu popularitāti. Man bija svarīgi, lai cilvēkiem filma patiktu, mediju uzmanība nebija tik būtiska.

E: Man bija savādāk. To dienu (pirmizrādi) es biju gadu gaidījis. Daudz un ilgi tika strādāts pie tā, lai to realizētu. Mēs ļoti gatavojāmies un piedomājām pie vismazākajām detaļām, niansēm. Bet tā diena pagāja tik ātri... Es pēcāk jutos kā izspiests citrons.

  • Kopš filmas publiskas izrādīšanas esat beidzot tikuši pie sava ofisa. Kas vēl ir mainījies?

A: Motivācija ir kļuvusi spēcīgāka. Esam vairāk ieguldījuši arī tehnikā, lai varētu kvalitatīvāk strādāt. Parādījušās lielākas iespējas. Strādājam vairāk. Šī ir mūsu sirdslieta, bet pagaidām diemžēl ar to iztiku nevaram nopelnīt, tāpēc mums katram ir savs pamatdarbs. Bet tomēr no hobija tas jau ir pāraudzis uz vairāk profesionālu līmeni.

  • Vai darbs, nauda un enerģija, ko ieguldījāt, veidojot „Caur Adatu”, pēc filmas izrādīšanas ir atmaksājies?

 A: Pa lielam – nē, jo tika ieguldīts milzīgs darbs. Dokumentāls filmas taisīt vispār ir dārgs prieks. Bet šo un to atpelnījām.

  • Kāpēc vispār izdomājāt veidot šādu filmu?

E: Es jau Ediju (filmas galveno varoni) pazīstu no bērnības. Gribējās palīdzēt, bet nezināju kā. Savukārt Artūrs gribēja filmu taisīt. Un tā nu tas aizsākās.

A: Mūs interesē taisīt ko tādu, ko neviens netaisa. Gribējām kaut ko neparastu un ar jēgu. Svarīgākais filmā ir mesidžs (vēstījums). Ja tā nav – nav filmas.

E: Jā, mūsu darbā tas vēstījums ir diezgan spēcīgs – ja reiz viņš (galvenais varonis- red.piezīme) varēja, tad arī es varu savu dzīvi mainīt un vērst uz labo pusi!

A: Un es piekrītu Edija teiktajam, - ja šī filma kaut vai tikai vienam cilvēkam palīdzēs – tāpēc vien būs bijis vērts viss darbs un pūles.

  • Un kādi pašiem ir secinājumi radušies, strādājot pie šīs filmas?

E: Mana dzīve ir mainījusies par 180 grādiem.

A: Es sapratu, ka dokumentālās filmas ir vajadzīgas, pat vairāk nekā mākslas filmas. Šādi īsti dzīvesstāsti var daudz ko dot – pat mainīt cilvēku likteņus!

  • Vai jūs ticat, ka cilvēks var atmest narkotiku lietošanu?

E: Protams. Ja ir motivācija mainīties.

A: Jā, ja ir mērķis, ja ir stimuls.

  • kā Jūs 3 vārdos raksturotu „Caur Adatu”?

A: Patiess dzīves stāsts.

  • Vai pašlaik arī pie kaut kā strādājat?

E: Jā. Bet lai vēl pagaidām paliek noslēpums. Jo, kad sākām strādāt pie adatas, visiem to izstāstījām, un tad cilvēki mums visu laiku prasīja - kad būs gatava, kad varēs redzēt. Tāpēc lai paliek intriga. Atklāsim tik, ka tas arī būs dokumentāls stāsts.

  • Ko Jūs darītu, ja jums būt daudz naudas?

E: Turpinātu filmēt.

A: Gribētos ticēt, ka filmēt. Bet grūti pateikt kā būtu, ja būtu, jo naudai ir tendence sabojāt cilvēkus.

Paldies par interviju un veiksmi darbos!

P.S. Informācija tiem, kas filmu nav paguvuši noskatīties – septembrī to atkal plānots izrādīt kinoteātrī „K-Suns”. Tāpat ir doma izdot šo darbu DVD formātā.

Filmas treileri var noskatīties šeit

Ievietots: 04.06.2014, 19:44dialogs@diacentrs.lv

     
financial support by AKSEPT, FHI, USAID