Dzīve ar HIV - savādāka, bet vai mazāk vērtīga?

 

Līdz ar HIV diagnozi dzīve nav beigusies, pat ja tā liekas, savām acīm ieraugot testa rezultātu. Tu esi tāds pats cilvēks, kā biji – tas pats augums un tā pati dvēsele. Protams, fakts, ka tagad esi HIV-pozitīvs, ir pietiekami šokējošs, jo šis ir tāds notikums, ko neesi piedzīvojis agrāk un nepiedzīvosi vairs nekad – pilnībā izārstēties nav iespējams. Bet Tu esi cilvēks, un cilvēki ir ļoti pielāgoties spējīgas būtnes, izdzīvo visgrūtākajos apstākļos – tāda ir mūsu daba.Jā, dzīve tagad būs mainījusies, bet pati dzīve arī ir nemitīgas pārmaiņas, bieži vien nebūt ne tās labākās.


Tu vienkārši izdarīsi visu, lai pielāgotos jaunajiem apstākļiem un baudītu dzīvi tālāk. Tevī noteikti ir spēks, lai sadzīvotu ar HIV! Jā, visi tie stāsti... Gan par tiem un no tiem, kuri laimīgi dzīvo, gan par tiem un no tiem, kuri lēnām mirst...

Aizmirsti visus stāstus un veido savu personisku dzīves ar HIV pieredzi, jo katra cilvēka dzīve ir unikālā tieši ar savu notikumu un to seku komplektu. Nav nozīmes tam, vai Tu tici liktenim, vai netici. Netērē dzīves spēkus, lai izzīlētu savu HIV ietekmēto nākotni, jo nākotnē ar Tevi notiks tas, kam pamatā būs Tava uzvedība šeit un tagad. Tieši pie savas uzvedības ikdienā Tev tagad nāksies piedomāt. Centies piekopt pēc iespējas veselīgāku dzīvesveidu. Ieteikumi te būtu tik pat seni, kā pati civilizācija: pareizais ēdiens pareizajos laikos, pietiekamas fiziskās aktivitātes, pilnvērtīgs miegs, ērts un gadalaikam atbilstošs apģērbs, sevis kopšana, pēc iespējas mazāk kaitīgu aizraušanos, labas attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem, atbilstošs Tavām spējām darbs.

Pilnīgi iespējams, ka tieši šobrīd, kad Tev atkal stāsta šos garlaicīgos, sen zināmos “patiesos vārdus”, Tevi pārņem niknums, jo Tev ir HIV, bet nav nedz naudas, nedz darba, nedz māju, un prāts nesas tikai uz... Tici – HIV var kļūt par robežšķirtni Tavā dzīvē, jo Tev radīsies dzinulis sakārtot dzīvi tā, lai par spīti visam nodzīvotu vēl ilgu un krāsainu mūžu. Atmet niknumu, jo tas ir ļoti bīstams, ne tikai apkārtējiem, bet arī Tev pašam – tas iztukšos Tevi gan garīgi, gan fiziski, izspiedīs Tevi kā citronu. Tev apkārt ir ļoti daudz cilvēku, kuri ir labvēlīgi noskaņoti pret Tevi, un gatavi mierīgi un nosvērti palīdzēt... ja arī Tu pats gribēsi palīdzēt sev. Un atceries, ka “veselīgs dzīvesveids” nebūt nav ārstu izdomāts mīts!

Tā kā Tevī tagad ir vīruss, kas centīsies sagraut Tava organisma aizsargspējas, tad Tev vajadzēs pēc iespējas izsargāties no saaukstēšanās, no cilvēkiem, kuri slimo ar tuberkulozi, sēnītēm, un būtu apsveicami vakcinēties pret dažādām infekcijām. Cītīgi uzkopt savu mitekli un ieviest ideālu kārtību savā mutē – ir ārkārtīgi svarīgi. Atceries par ģimenes ārstu un iekal sev galvā, ka vismaz trīs reizes gadā Tev noteikti jāaiziet pie infekcionista un jānodod ar HIV saistītas analīzes! Ja Tev ir mājdzīvnieki, Tu noteikti esi laimīgāks, bet Taviem mīluļiem jābūt potētiem pret dažādām kaitēm, kas var būt ļoti bīstamas tieši Tev un tieši HIV dēļ. Un mazgā rokas!

Samazini stresu jeb, citiem vārdiem, nevēlamu spriedzi. Vismaz sešas stundas miega un kaut vai ikdienas vingrošana mājās – ir labākie līdzekļi pret stresu. Bez tā, regulāra un mērena fiziska slodze stiprinās Tavus muskuļus un neļaus tiem iet zudumā, kas ir ļoti svarīgi inficētajiem ar HIV.

Jā, bet Tev tomēr ir HIV. Tas nozīmē, ka zināmos apstākļos Tu apdraud citus. Nav vēlams, lai citi saskartos kailām rokām ar Tavām asinīm. Nav vēlams, lai kādam citam būtu brīva pieeja Tavam skuveklim vai citiem dzelžiem ķermeņa kopšanai. Kaut vai risks nav liels, tomēr... Ja Tu mājās lieto špricējamās zāles (nu nedomā uzreiz ko sliktu, tas var būt arī insulīns vai vitamīni), tad noteikti vāc visas adatas kopā kādā aizskrūvējamā traukā, lai neviens nevarētu ar tām sadurties.

Un sekss, mīļo Draudziņ, turpmāk tikai ar prezervatīvu. Tev jau stāstīja par to, testu veicot,- tas ir nopietni!

Teikt citiem par savu HIV vai neteikt? Šis ir ļoti smags jautājums un katrs rīkojas pēc savas saprašanas. Ja Tu ar savu uzvedību neapdraudi nevienu, ja Tu  dzīvo vienmēr ar neaptumšotu prātu, Tu vari klusēt. Bet kāds uzticams cilvēks noteikti jāatrod, lai vismaz kāds zinātu par Tavu HIV infekciju. It īpaši, ja Tev jau nozīmēta HIV infekcijas ārstēšana, mazums, kas var notikt dzīvē, bet zāļu lietošanu pārtraukt nedrīkst.

Jā, par tām zālēm. Ja gadījumā uzzināji pārāk vēlu, ka esi inficēts ar HIV, tad organisma aizsargspējas var jau būt tiktāl samazinājušas (to sauc par AIDS), ka Tev uzreiz piedāvās ārstēties ar zālēm. Nebaidies no tā! Ārstējies! Pateicoties zālēm, vēl joprojām ir dzīvi cilvēki, kuriem HIV atrada pirms divdesmit un vairāk gadiem. Tu noteikti apgriezīsi visu internetu kājām gaisā, lasot par zālēm pret HIV, bet, lai ko Tu tur neizlasītu, zini – cilvēki mēdz noliegt problēmas līdz problēma skar katru personīgi. Tu noteikti esi saprātīgs un izlemsi vispareizāk, un tas būs Tavs lēmums. Un Tev būs arī ārsts...

... un Tev ir un būs gudri un atsaucīgi cilvēki blakus... vienmēr... tikai proti viņus ieraudzīt...

 

A.M. speciāli biedrībai „DIA+LOGS” 

Ievietots: 01.12.2013, 19:20

« atpakaļ

Komentāri (0)

Vārds*
E-pasts * (Netiks publicēts)

* Lodziņā ievadiet bildē redzamo aritmētisko rezultātu! =

Jūsu komentārs *dialogs@diacentrs.lv

     
financial support by AKSEPT, FHI, USAID